Zakład Energetyki Cieplnej w okresie od 2015 do 2020 wykonał wiele inwestycji, które przyczyniły się do istotnej poprawy funkcjonowania infrastruktury ciepłowniczej, skutkując między innymi spadkiem awaryjności sieci, zmniejszeniem strat ciepła w sieci cieplnej oraz zwiększeniem wydajności całego systemu ciepłowniczego. Dodatkowo Spółka wykonała szereg inwestycji proekologicznych tj. rozbudowa instalacji odpylania, modernizacja kotła, wymiana systemów automatyki, nową pompownię oraz wiele innych przykładów przytoczonych poniżej, dając klarowny obraz i pozytywne świadectwo, co do działań i osiągnięć Spółki dla dobra mieszkańców naszego miasta.
Inwestycje w latach 2015-2020.
W 2015 roku ZEC wykonał dostosowanie istniejącej instalacji odpylania kotłów w Ciepłowni C02 przy ul. Ostrowieckiej do obowiązujących standardów emisyjnych.
Zdemontowano 4 kpl. instalacji odpylania przez co ograniczono emisję pyłów dla kotła WR5 do poziomu poniżej 100mg/m3.
Zlikwidowano węzeł grupowy przy ul. Górnej 15a w Starachowicach, który zasilał domy jednorodzinne znajdujące się w jego okolicy, wybudowano nową sieć cieplną z podłączeniem tych domów do istniejącego węzła W01 przy ul. Górnej 5b, wykonano również przebudowę sieci cieplnej z kanałowej na preizolowaną przy ul. Na Szlakowisku oraz wymieniono węzeł grupowy M03 na węzły indywidualne, co stworzyło to możliwość osiągnięcia efektu ekologicznego tj. redukcję emisji zanieczyszczeń w źródle ciepła.
W 2016 roku przebudowano sieć cieplną wysokoparametrową na preizolowaną wraz z przyłączami cieplnymi przy ul. Górnej i Armii Krajowej oraz wykonano przebudowę sieci cieplnej wysokoparametrowej napowietrznej na sieć wysokoparametrową preizolowaną podziemną przy ul. Ostrowieckiej w Starachowicach, co ograniczyło straty ciepła na przesyle, a tym samym zmniejszyło zużycie paliwa spalanego w miejskiej ciepłowni.
W 2016 r wykonano również modernizację systemu ciepłowniczego, która polegała na m.in. na likwidacji 5 szt. węzłów grupowych i budowie w to miejsce 23 szt. węzłów indywidualnych wraz z przebudową sieci i przyłączy cieplnych. Efektem ekologicznym było zmniejszenie zapotrzebowania na energię z tyt. modernizacji systemu ciepłowniczego, zmniejszenie zużycia paliwa stałego oraz redukcja emisji zanieczyszczeń do atmosfery.
W 2017 roku ZEC wykonał przebudowę instalacji odpylania spalin kotła WRm12 nr 4 na Ciepłowni C01 przy ul. Kościelnej 100 w Starachowicach, co jednocześnie ograniczyło emisje pyłów do poziomu poniżej 100mg/m3 oraz zredukowało emisję pyłów do atmosfery.
Przebudowano kanałowa sieć cieplną wysokoparametrową co i cw na wysokoparametrową sieć cieplną preizolowaną wraz przebudową wp. przyłączy cieplnych w rejonie ul. A. Krajowej – Reja. Efektem ekologicznym zrealizowanego zadania było zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do powietrza oraz zmniejszenie zużywanego paliwa.
Kontynuowano również modernizacje sytemu ciepłowniczego, która w 2017 roku polegała na:
- likwidacji 2 szt. węzłów grupowych W03 i M08 i budowie w to miejsce 10 szt. węzłów indywidualnych, w ramach zadania wykonano również przebudowę sieci i przyłączy cieplnych.
- przyłączeniu nowego odbiorcy NZOZ „Med – Star” Sp. z o.o. ul. Radomska 35 w Starachowicach poprzez wybudowanie przyłącza wysokoparametrowego do przedmiotowego budynku.
- przyłączeniu nowych odbiorców w rejonie ul. Leśnej poprzez wybudowanie nowego odcinka wysokoparametrowej sieci w kierunku ul. Leśnej w Starachowicach z przyłączami wysokoparametrowymi do budynku Prokuratury i budynku handlowo-usługowego przy ul. Leśnej w Starachowicach.
Efekt ekologiczny w przypadku tej inwestycji wygląda następująco: ograniczenie emisji zanieczyszczeń do powietrza poprzez ograniczenie strat ciepła w węzłach cieplnych i na przesyle oraz ograniczenie niskiej emisji poprzez podłączenie nowego odbiorcy, zmniejszenie ilości spalonego węgla.
W 2017r Zakład Energetyki Cieplnej w Starachowicach rozpoczął inwestycję dwuletnią pn. Modernizacja kotła WR5 wraz z modernizacją układu hydraulicznego w Ciepłowni C02 ul. Ostrowiecka 3 w Starachowicach, która polegała na zwiększeniu mocy kotła oraz modernizacji układu hydraulicznego. Zadanie obejmowało zaprojektowanie oraz przeprowadzenie modernizacji kotła WR-5. Część ciśnieniowa nowej jednostki została wykonana w technologii ścian szczelnych. Modernizowany kocioł posadowiono na wcześniej przygotowanych i wzmocnionych fundamentach w miejscu dwóch zdemontowanych kotłów WR 2,5. Nowy kocioł został wyposażonych m.in. w: ruszt typu ciężkiego, odżużlacz z wykładziną bazaltową, generatory fal uderzeniowych (na drugim ciągu oraz ekonomizerze), sklepienie zapłonowe wykonane z kształtek andaluzytowych.
Parametry urządzenia:
- nominalna moc kotła 6 MW, z możliwością pracy z mocą maksymalna trwałą 8 MW;
- ciśnienie ruchowe 1,6 MPa, nominalna temperatura wody wylotowej 1500C, wlotowej 700C;
- sprawność cieplna przy średnim obciążeniu 84%;
- stężenie pyłu za instalacja odpylającą poniżej 100mg/m3.
W układzie pompowni zostały wymienione: pompy obiegowe, pompy zimnego zmieszania, pompy stabilizujące oraz pompy uzupełniające. Niezbędna była również prefabrykacja i dostawa rozdzielni elektrycznej zasilającej obszar pomp wraz z falownikami.
W ramach inwestycji zainstalowano 14 wysokosprawnych pomp KSB (4 pompy obiegowe, 3 pompy mieszania zimnego, 3 pompy mieszania gorącego, 2 pompy stabilizujące, 2 pompy uzupełniające) oraz wymieniono całość armatury przesyłowej, odcinającej i zabezpieczającej.
Wykonano kompletny system automatyki układu hydraulicznego kotłowni (system wizualizacji, zasilania, sterowania i sygnalizacji), realizowany przez szafy sterownicze.
Dzięki przeprowadzonej modernizacji zwiększono sprawność układu pompowego, podniesiono dyspozycję ciśnienia jak również zmniejszono zużycie energii elektrycznej.
Część pompowni zaadoptowano na pomieszczenie falowników w którym zabudowano szafę zasilającą oraz przemienniki częstotliwości Toshiba.
W 2018 r wykonano modernizację systemu ciepłowniczego (etap I), która polegała na likwidacji dwóch węzłów grupowych i budowie w to miejsce 8 szt. węzłów indywidualnych wraz z przebudową sieci i przyłączy cieplnych przy ul. Górnej i Kościelnej, podłączono nowego odbiorcę wraz z budową węzła indywidualnego w bloku jednorodzinnym.
Efektem ekologicznym była likwidacja źródła niskiej emisji poprzez podłączenie nowego odbiorcy, zmniejszenie zużycia miału węglowego a tym samym ograniczenie emisji zanieczyszczeń do powietrza.
W 2019 roku wykonano kolejny etap modernizacji systemu ciepłowniczego, polegający na budowie sieci ciepłowniczej z przyłączami z rur stalowych preizolowanych przy ul. Górnej i Kościelnej wraz z 5 szt. węzłów indywidualnych.
W 2020 roku wykonano sieć i przyłącza do trzech projektowanych budynków mieszkalnych przy ul. Piłsudskiego w Starachowicach wraz z węzłami indywidualnymi oraz zakończono inwestycje polegająca na przebudowie instalacji odpylania kotłów K1 oraz K2 w Ciepłowni C-01 przy ul. Kościelnej 100 w Starachowicach.
III i IV kwartał 2020r okazał się kluczowy w realizacji strategii rozwoju Spółki. Zakład Energetyki Cieplnej ogłosił po raz drugi przetarg na wyłonienie wykonawcy Instalacji Odzysku Energi. Udział produkcji ciepła w planowanej Instalacji Odzysku Energii będzie stanowił blisko 50 % ciepła dostarczanego do sieci miejskiej, co spowoduje częściowe uniezależnienie kosztów produkcji ciepła do systemu ciepłowniczego w Starachowicach od zmiany ceny rynkowej paliwa węglowego.
Kontynuacja procesu inwestycyjnego Instalacji Odzysku Energii, a w konsekwencji możliwość dofinansowywania nowych sieci oraz przyłączy do zabudowy indywidualnej w znaczący sposób wpłynie na środowisko i jakość powietrza w naszym regionie.
Realizowana inwestycja istotnie przyczyni się dla poprawy warunków środowiskowych. Jednocześnie jest ona niezbędna celem zagwarantowania dostępności po przystępnej cenie dostaw energii cieplnej dla mieszkańców Starachowic.
Nowa instalacja będzie produkować, poza energią cieplną także energię elektryczną. Część produkcji energii zaspokoi potrzeby własne ciepłowni, pozostała część będzie sprzedawana, stanowiąc dodatkowy przychód dla spółki.
Zagrożenia wynikające ze wzrostu cen węgla, energii elektrycznej oraz uprawnień do emisji CO2, determinują Spółkę w podejmowaniu działaniach przygotowujących Zakład do budowy nowej proekologicznej Inwestycji. Nasi odbiorcy wraz z Spółdzielniami i Wspólnotami Mieszkaniowymi z atencją oraz oczekiwaniem odnoszą się do budowy Instalacji Odzysku Energii.
Dodatkowo, po za aspektem ekologicznym, inwestycja IOE daje realną szansę na to, by cena ciepła dla mieszkańców Starachowic w przyszłości, mogła stać się bardziej konkurencyjna.
You must be logged in to post a comment.