Starachowiczanie nie muszą martwić się o ciepłe grzejniki zimą.
Widząc zagrożenia wynikające ze wzrostu cen węgla i uprawnień do emisji CO2 już w 2015 roku spółka podjęła szereg działań modernizacyjnych, przygotowując ciepłownie do transformacji energetycznej.
Szybujące obecnie ceny węgla, gazu, biomasy i uprawnień do emisji CO2 sprawiają, że polskie ciepłownie z niepokojem patrzą w przyszłość i nie mając innego wyjścia podnoszą stawki taryfowe za ciepło, a podwyżki sięgają średnio 60 – 70%. Dodatkowe obawy budzi fakt ogromnych braków węgla na rynku.
W Starachowicach nie mamy powodów do obaw.
Gwarancję dostaw miału węglowego dla Zakładu Energetyki Cieplnej w Starachowicach zapewnia umowa zawarta przez Spółkę z Polską Grupą Górniczą S. A. Ciepłownia, aby zabezpieczyć aktualne zapotrzebowanie obiorców na ciepło, potrzebuje około 24 000 ton węgla rocznie. Na ten zakup, w roku bieżącym ZEC będzie musiał przeznaczyć 17,5 mln zł, czyli o około 9,5 mln zł więcej niż w roku 2021. Umowa na rok 2022 zakłada bowiem dwukrotny wzrost cen węgla.
Podwyżka ta jest na umiarkowanym poziomie w porównaniu z cenami, jakie będą zmuszone zaakceptować inne przedsiębiorstwa branży ciepłowniczej – głównie z uwagi na brak stałej umowy z PPG. Dzięki przemyślanym decyzjom mamy zapewnione dostawy węgla po bardzo konkurencyjnych cenach i węgiel najwyższej jakości.
Na plac ciepłowni przy ul. Kościelnej wjeżdżają samochody ciężarowe wypełnione węglem wyładowanm z wagonów kolejowych na skarżyskiej bocznicy.
Obecnie trwają dostawy miału węglowego na sezon grzewczy 2022/2023. Na plac ciepłowni przy ul. Kościelnej wjeżdżają samochody ciężarowe wypełnione węglem wyładowanym z wagonów kolejowych na skarżyskiej bocznicy i takie transporty będą trwały do września, kiedy to zapas na cały sezon grzewczy zostanie zabezpieczony.
Obecnie trwają dostawy miału węglowego na sezon grzewczy 2022/2023.
Podczas gdy spółki ciepłownicze w kraju, szukając oszczędności dopiero rozpoczynają realizację inwestycji mających na celu dostosowanie swoich instalacji do nowych, unijnych norm w zakresie emisji spalin, starachowicki ZEC zakończył już taką inwestycję. Zakończony proces modernizacji Ciepłowni C0-1 przy ul. Kościelnej 100 skutkuje częściowym odejściem od produkcji ciepła z węgla i zastąpieniem go źródłami niskoemisyjnymi.
W ramach inwestycji zbudowane zostały 4 wysokosprawne kotły gazowo-olejowe wraz z dodatkowymi magazynami paliwa w zabudowie kontenerowej.
Modernizacja Ciepłowni C0-1 przy ul. Kościelnej 100 skutkuje częściowym odejściem od produkcji ciepła z węgla i zastąpieniem go źródłami niskoemisyjnymi.
Generalnym wykonawcą inwestycji była Spółka SELO Energia z którą w 2021r Zakład Energetyki Cieplnej w Starachowicach podpisał umowę. Nowe gazowo-olejowe źródła ciepła mają za zadanie zwiększenie bezpieczeństwa produkcji ciepła w instalacji po modernizacji istniejących kotłów węglowych. Dodatkowo wykonana została instalacja elektryczna wraz z Aparaturą Kontrolno-Pomiarową i Automatyką w celu zapewnienia pełnej wizualizacji, sterowania oraz regulacyjności procesów dla nowych kotłów w oparciu o obecne zasady funkcjonowania Systemu Nadrzędnego Ciepłowni wraz z implementacją jednostek do istniejącego systemu SCADA.
W ramach inwestycji zbudowane zostały 4 wysokosprawne kotły gazowo-olejowe wraz z dodatkowymi magazynami paliwa w zabudowie kontenerowej.
You must be logged in to post a comment.