Budowa kolejnych spalarni i odpady komunalne jako paliwo alternatywne coraz częściej są tematem ogólnopolskich konferencji i przedmiotem dyskusji. W dobie kryzysu energetycznego wrastają także fundusze unijne przekazywane na budowę nowych spalarni lub modernizację obiektów już istniejących. To potwierdza słuszność inwestycji realizowanej przez Starachowice.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił dodatkowe środki w wysokości 3 mld zł z przeznaczeniem na realizację trzeciej części programu „Wykorzystanie paliw alternatywnych na cele energetyczne”. Środki pochodzą z unijnego Funduszu Modernizacyjnego. Wnioski można składać do końca roku. Celem programu jest „realizacja zasad gospodarki odpadami, a w szczególności hierarchii sposobów postępowania z odpadami, poprzez utworzenie i utrzymanie w kraju zintegrowanej i wystarczającej sieci instalacji gospodarowania odpadami oraz budowanie świadomości ekologicznej społeczeństwa zgodnie z celem programu oraz zapobieganie powstawania odpadów. Wspieranie inwestycji w modernizację systemów energetycznych i poprawę efektywności energetycznej”.
Zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW, Dominik Bąk informował na łamach portalu: www.teraz-srodowisko.pl, że zgodnie z unijnymi przepisami do 2035 r. kraje członkowskie UE zobowiązane są do osiągnięcia 65 % poziomu przygotowania do ponownego użycia lub recyklingu odpadów komunalnych. Co oznacza, że na wysypiskach będzie można składować do 10 % odpadów.
Zdaniem przedstawiciela zarządu funduszu, wskaźniki te nie będą możliwe do osiągnięcia bez budowy większej ilości Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych. Jak wynika bowiem z przedstawionych danych, obecnie w Polsce wytwarzanych jest rocznie około 14,5 mln ton odpadów komunalnych. Około 4,5 mln ton to odpady nie nadające się do powtórnego wykorzystania ani do recyklingu posiadające za to wysoką wartość energetyczną.
Cytowany przez portal: Teraz Środowisko, profesor Grzegorz Wielgosiński kierownik Zakładu Techniki Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej uważa, że potencjał energetyczny odpadów komunalnych należy wykorzystać.
– Tym bardziej, że nasze ciepłownictwo znajduje się dzisiaj w bardzo trudnej sytuacji. Kilkukrotnie wzrastają ceny węgla, gazu ziemnego czy biomasy, co oznacza nieuchronne podwyżki opłat za ciepło. Jednak, gdy będziemy pozyskiwać ciepło z odpadów, jest szansa na utrzymanie stabilnych i nierosnących cen. Pamiętajmy, że dla ciepłowni opalanej odpadami, odpady mają ujemną wartość – to ciepłowni płaci się za przyjęcie odpadów do spalenia – wskazywał prof. Grzegorz Wielgosiński z Politechniki Łódzkiej. (wypowiedź cytowana za www.teraz-srodowisko.pl )
Inwestycje bezpieczne i zrównoważone
Polskiemu systemowi gospodarowania odpadami w zakresie ich termicznego przekształcania i wykorzystywania w ciepłownictwie poświęcona była także konferencja organizowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pod hasłem: „Ciepłownia na odpady – inwestycja bezpieczna i zrównoważona”. Dyskusje odbywały się z udziałem przedstawicieli przedsiębiorców i samorządowców, a także osób ze świata nauki, członków administracji rządowej, organizacji oraz ekspertów z sektora odpadowego, bankowego i ciepłowniczego.
Jak możemy dowiedzieć się z materiału zamieszczonego na portalu internetowym: odpady.net.pl na rosnące potrzeby w zakresie budowy instalacji spalania odpadów komunalnych wskazywali w swoich wystąpieniach przedstawiciele takich instytucji jak: Polska Izba Gospodarki Odpadami, Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie, Port Czystej Energii Gdańsk i inni.
Również przedstawiciele środowisk naukowych poparli w swoich wystąpieniach tezę dotyczącą potrzeby zwiększenia ilości instalacji odzysku energii.
Prof. Grzegorz Wielgosiński z Politechniki Łódzkiej podkreślił, że odpady komunalne to specyficzny rodzaj paliwa stanowiący ogromny potencjał energetyczny. W swoim wystąpieniu naukowiec w oparciu o wyniki przeprowadzonych badań wykazał, że zyski ekonomiczne i ekologiczne ze spalarni są imponujące i zdementował mity, że zakłady termicznego przekształcania odpadów stanowią zagrożenie dla ludzi. Emisja szkodliwych związków i pyłów w takich obiektach, jak informował naukowiec, jest bowiem wielokrotnie mniejsza, niż w tradycyjnych ciepłowniach.
Natomiast prof. Tadeusz Pająk z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie argumentował, że spalarnie odpadów wpisują się w ideę zrównoważonego rozwoju Polski. Zdaniem profesora budowa takich instalacji w kraju zapewni Polsce realizację gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ). Ponadto naukowiec zaznaczył, że nowe instalacje termicznego przekształcania odpadów mogą zastąpić węglowe źródła ciepła,
Badacz z AGH obalił tezę, iż wysoko rozwinięte kraje europejskie odchodzą od spalania odpadów. Na dowód podając dane liczbowe z takich państw, jak Niemcy, Szwajcaria, Norwegia czy Austria.
Do inwestowania w instalacje termicznego przekształcania odpadów zachęcał samorządowców i przedsiębiorców dyrektor Departamentu Ochrony Ziemi w NFOŚiGW, Jarosław Roliński. Dyrektor Roliński podkreślił, iż spalanie to jeden z niezbędnych komponentów kompleksowego systemu gospodarowania odpadami, powołując się na działania praktykowane w krajach Europy Wschodniej.
Przedstawiciel NFOŚiGW przedstawił także możliwości skorzystania ze wsparcia finansowego udzielanego przez fundusz programu priorytetowego „Racjonalna gospodarka odpadami” część 3.
Pomoc w finansowaniu budowy instalacji spalania odpadów zaoferowali również, uczestniczący w konferencji, przedstawiciele instytucji bankowych tj.: Banku Gospodarstwa Krajowego, Banku Pekao SA i Banku Ochrony Środowiska S.A., którzy przedstawili swoje oferty w tym zakresie. Bankowcy podkreślali, że już wspierają samorządy i spółki w budowie instalacji termicznego przekształcania odpadów, a zamierzają dalej intensywnie rozwijać ten kierunek działań finansowych dostrzegając ogromne potrzeby w tym zakresie.
Starachowice, będąc już na etapie budowy instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych, doskonale wpisują się w ogólnokrajową politykę dotyczącą tworzenia kompleksowego sposobu gospodarowania odpadami komunalnymi.
Rozwiązania, które jeszcze niedawno wydawały się na polskim rynku nowatorskie i rewolucyjne obecnie stają się coraz bardziej pożądane. A obalane przez naukowców mity i niesprawdzone dane potwierdzają tylko słuszność tych działań.
Do przygotowania informacji wykorzystano materiały publikowane na portalach internetowych: odpady.net.pl oraz teraz-srodowisko.pl
You must be logged in to post a comment.