Zakład Energetyki Cieplnej od kilku lat systematycznie modernizuje i rozbudowuje sieci, zmniejszając nie tylko ich awaryjność, ale przede wszystkim dostosowując do realnych potrzeb mieszkańców. Nowoczesne systemy dystrybucji ciepła pozwalają na sprawne i inteligentne zarządzanie energią, która trafia do starachowickich firm i mieszkań.
Polska jest jednym z liderów na rynku europejskim pod względem liczby gospodarstw domowych korzystających z ciepła systemowego, czyli wytwarzanego w przedsiębiorstwach ciepłowniczych. Dostępne aktualnie technologie, materiały i urządzenia pozwalają dystrybutorom ciepła na coraz lepsze i efektywniejsze zarządzanie przekazywaną energią, co znajduje swoje odbicie w portfelach odbiorców ciepła. Taką politykę działania stosuje również starachowicki Zakład Energetyki Cieplnej. Spółka co roku wykonuje kilkumilionowe inwestycje, sukcesywnie wymieniając przestarzałe instalacje i systemy, które zastępuje nowoczesnymi węzłami cieplnymi.
Nowoczesne i oszczędniejsze rozwiązania
Starachowicka spółka ciepłownicza, dbając o bezpieczeństwo i niezawodność dostaw ciepła, sukcesywnie likwiduje węzły grupowe na rzecz indywidualnych węzłów cieplnych, zmieniając przy tym sposób zasilania z sieci niskoparametrowej na wysokoparametrową. Co to oznacza dla odbiorców ciepła?
Sieci ciepłownicze zlokalizowane na terenie miasta liczą ponad 30 lat. Są to wykonywane starymi metodami sieci kanałowe, mocno wyeksploatowane, o dużej awaryjności, co niestety wiąże się z dużymi stratami podczas przesyłu. To z kolei przekuwa się na koszty, które ponoszą odbiorcy ciepła. Modernizacja tych instalacji nie jest możliwa, bo są to sieci stare i wyeksploatowane. Dlatego ZEC wymienia je na nowe, preizolowane, czyli takie, gdzie straty są znacznie mniejsze przechodząc jednocześnie na zasilanie wysokoparametrowe, na węzły indywidualne.
Koszty wymienionych inwestycji sięgają kilku milionów złotych, dlatego starachowicka spółka realizuje je etapami.
Przykładem jest wymiana węzła grupowego przy ul. Górnej na rzecz indywidualnych węzłów cieplnych trwała 3 lata i kosztowała ponad milion złotych. I dzięki zastosowanym rozwiązaniom każdy budynek rozlicza się oddzielnie z wykorzystanej energii cieplnej. Jest to wygodniejsze i straty związane z przesyłem energii cieplnej po osiedlu zostają wyeliminowane.
Dodatkowo inwestowanie w nowoczesne rozwiązania, jak informują władze spółki ciepłowniczej, pozwala z poziomu dyspozytorni zdalnie monitorować działanie całego systemu, a odczyt parametrów urządzeń umożliwia na bieżąco wychwytywać ewentualne zakłócenia w pracy sieci i węzłów oraz lokalizować awarię i ją sprawnie usuwać.

Przybywa odbiorców ciepła
Kryzys energetyczny, z jakim aktualnie mamy do czynienia, przyczynił się do wzrostu zainteresowania ciepłem systemowym zarówno pośród właścicieli mieszkań, jak i przedsiębiorców. W przypadku starachowickiej spółki ciepłowniczej, zainteresowanie było i jest duże, a firma rok rocznie przyłącza nowych odbiorców.
Dodajmy, że Starachowice są jednym z tych miast, gdzie w dużym zakresie przeprowadzona została termomodernizacja zarówno budynków użyteczności publicznej, jak i budynków mieszkalnych wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni. Dzięki temu budynki te stały się znacznie mniej energochłonne, w efekcie czego spadało zapotrzebowanie na ciepło.
Fakt ten jednak nie spowodował spadku zapotrzebowania na ciepło produkowane przez miejską ciepłownię, a wręcz przeciwnie. Spółka od 2016 roku cały czas zwiększa swoją produkcję i moc zamówioną, mimo, że w budynkach termomodernizowanych została ona mocno zredukowana.
W ciągu minionych czterech lat do grona odbiorców ciepła dostarczanego przez ZEC dołączyli właściciele budynków wielorodzinnych oraz przedsiębiorcy zmieniający dotychczasowe systemy ogrzewania. Wykonano przyłącza cieplne do będącego w trakcie budowy budynku przy ul. Kościelnej i do dwóch hal magazynowych przy ul. Batalionów Chłopskich. W roku 2020 roku wykonano sieć cieplną wysokoparametrową wraz z przyłączami do nowo wybudowanych budynków mieszkalnych wielorodzinnych przy ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz przyłącze cieplne do budynku Centrum Medycznego Visus. Także budynek powstający ul. Oświatowej będzie zaopatrywany w ciepło dostarczane przez ZEC.
W 2021 roku wykonano przyłącze cieplne wysokoparametrowe do budynku Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przy ul. Ostrowieckiej. W tym samym roku przebudowano również przyłącze do budynku mieszkalnego wielorodzinnego przy ul. Pileckiego.
W 2022 roku wykonano przyłącze cieplne do budynku usługowego przy ul. Czerwonego Krzyża, do budynku mieszkalnego wielorodzinnego przy ul. Granicznej 3. W trakcie realizacji jest budowa przyłącza cieplnego wysokoparametrowego do budynku Domu Nauczyciela przy ul. Partyzantów oraz do budynku „Pałacyku” przy ul. Konstytucji 3 Maja.

You must be logged in to post a comment.