Zakład Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. systematycznie modernizuje i rozbudowuje sieci, zmniejszając nie tylko ich awaryjność, ale przede wszystkim dostosowując do realnych potrzeb mieszkańców. Dodatkowo do sieci ciepłowniczej podłączani zostają nowi odbiorcy. Plany inwestycyjne na kolejne lata są równie ambitnie.
Rok 2023 będzie dynamiczny pod względem planowanych przedsięwzięć inwestycyjnych.
Do grona odbiorców ciepła systemowego dołączą mieszkańcy budynku wielorodzinnego powstającego u zbiegu al. Św. Jana Pawła II i ul. Żytniej.
Ponadto przygotowywana jest dokumentacja projektowa likwidacji węzła grupowego przy ul. Lipowej 46i, na rzecz indywidualnych węzłów cieplnych wraz ze zmianą sposobu zasilania z sieci niskoparametrowej na wysokoparametrową. Inwestycja będzie realizowana przez Zakład Energetyki Cieplnej w porozumieniu ze Starachowicką Spółdzielnią Mieszkaniową i obejmować będzie 4 etapy:
– etap 1 (wykonanie w 2023 roku) budynki: Majówka 27, 8 Maja 24, 8 Maja 22
– etap 2 (wykonanie w 2024 roku) budynki: 8 Maja 20, 8 Maja 18, Lipowa 29
– etap 3 (wykonanie w 2025 roku) budynki: Lipowa 44, 8 Maja 14
– etap 4 (wykonanie w 2026 roku) budynki: 8 Maja 12, 8 Maja 10, 8 Maja 8, 8 Maja 6.
Dodatkowo w 2023 roku ZEC zaplanował wykonanie przyłącza cieplnego wysokoparametrowego do budynku Powiatowego Urzędu Pracy oraz halmagazynowych przy ul. Radomskiej. Następną dużą inwestycją realizowaną przez miejską spółkę ciepłowniczą jest budowa sieci od ul. Ostrowieckiej do ul. Składowej, do której podłączeni zostaną kolejni przedsiębiorcy oraz Urząd Skarbowy.
Oprócz przebudowy sieci niskoparametrowych na wysokoparametrowe oraz budowy nowych sieci i przyłączy ciepłownicy na bieżąco wykonują prace remontowo-konserwacyjne oraz modernizacyjne.
– Obecna sytuacja i kryzys na rynku energetycznym to moment refleksji dla tych użytkowników, którzy postawili wcześniej na gaz i inne źródła ciepła. Wiadomo było od lat, że gaz jest paliwem przejściowym, zresztą takie też było stanowisko Komisji Europejskiej – informuje prezes Zarządu ZEC Marcin Pocheć – Nikt z nas nie przewidział tak drastycznego wzrostu cen gazu. W ZEC bardzo dbaliśmy o to, aby mieć konkretne umowy na dostawy węgla. Od kilku lat jesteśmy związani umowami z Polską Grupą Górniczą, dzięki czemu mamy pełne magazyny węgla, bardzo dobrej jakości, na cały okres zimowy. Kolejnym istotnym działaniem podejmowanym przez naszą spółkę jest budowa Instalacji Odzysku Energii, do czego przygotowujemy się od roku 2016. Ta inwestycja spowoduje, że ceny energii w Starachowicach będą jeszcze bardziej konkurencyjne. Ponadto będziemy uniezależnieni od węgla w 40-50%, bo taka ilość energii będzie produkowana z RDF. Dodajmy, że RDF to paliwo z odpadów, którego nie trzeba produkować, bo obecnie jego nadwyżka w kraju wynosi około 3 mln ton rocznie.